MAKYAJ ve PÜF NOKTALARI

MAKYAJ

Fondöten

       Fondöten, yüzünüze pürüzsüzlük sağlar ve onu makyaja hazırlar. Düzgün görünümlü bir ten ve makyajda başarılı bir sonuç için fondöten seçimi çok önemlidir Kullandığınız fondötenin yapısı ve rengi cildinizin tipine ve rengine uygun olmalıdır; cilt renginizden daha

1. Kompakt fontöen dışında tüm fondötenleri sürerken parmak uclarınızı kullanın.Elin ısısı fondötenin akıcılığını artırdığı için hem cilde yedirmek daha kolay olur hemde dayanıklığı artırdığı artar. En önemlisi daha doğal görünüm sağlar.

2. Fondöteni alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az miktar ile başlayın, gerekirse ilave edersiniz. Çok fazla miktar, sürülmeyi zorlaştıracağı gibi maske etkiside yaratır. 

3. Cildinize parmaklarınızla basınç uygulayarak oratadan kenarlara doğru tüm yüzünüze yayın. Boyun ve kulaklara doğru rengi iyice yedirin. 

4. Yüzde renk bütünlüğü sağlamak için göz kapaklarınızın üzerine ve gözün alt kısmına da ( kirpiklere değmeden ) sürün.

5. Profesyonel bir sonuç istiyorsanız, nemli bir sünger ile yüzün dışına doğru fondötenin üzerinden geçin.

6. Diğer uygulamalara geçmeden önce fondötenin cildinize iyice oturması için bir süre bekleyin.

7. Fondöteni yeni sürmenize rağmen sivilce veya göz altı halkaları tam kapanmamış olabilir. Bir kapatıcı ( concealer ) ile bu hatları düzeltmek gerekir.

Allık:

     Allık,yüze mutlu bir görünüm verir ve cilde canlılık kazandırır. Göz ve dudaklar arasındaki renk dengesini koruduğu için seçtiğiniz göz ve dudaklar arasındaki renk dengesini koruduğu için seçtiğiniz rengin ruj renginizle uyumuna özen gösterin.

1. Gülümseyin ve allığı yanağınızın en yüksek noktasına sürün.

2. Yoğun görünmemesi, ayrı bir bölüm gibi durmaması için rengi azar azar ve fırçadaki fazlalıkları üfleyerek uygulayın.

3. Yüzün dışına doğru, dairesel ve hafif hareketlerle uygulamayı sürdürün.

4. Görünümde bütünük sağlamak için, fırçanızı burun ucu, çene ve alnınıza da hafifçe dokundurun.

5. Renginiz çok koyu veya yoğun kaçtıysa ten renginizden daha açık bir pudura yoğunluğu azaltın.

 Rimel:

     Rimel, bakışlarınız yoğunluk, anlam ve güç kazandırır. Yorgun görünümü bir anda yok eder, canlılık verir. Seçtiğiniz rimelin özelliğine göre, kipriklerinizi uzatabilir, kıvırabilir yada onlara hacim kazandırabilirsiniz. Seçim sizin! Rimelinizin fırçasını düzenli olarak temizleyin. Böylelikle daha önceki kullanımlarınızdan kalmış olan artıkları kirpiklerinizin üzerinde topçuklar oluşturmaz.

1. Rimelin iyi tutması için kiprikleriniz temiz ve kuru olmalı. eğer lens kullanıyorsanız, rimeli sürmeden önce lenslerinizi takmayı unutmayın.

2. Uygulamaya üst kipriklerden başlayın. Aşağıdan yukarı yani köklerden uçlara doğru fırçayı sürekli döndürerek ilk katı sürün.

3. Kipriklerinizin kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci katı uygulayın.

4. Alt kipriklerinize hacim kazandırın kazandırmak istiyorsanız, fırçayı kiprik diplerinde yatay olarak gezdirin. Eğer uzun görünsünler istiyorsanız, fırçayı dik olarak tutup kirpikleri tek tek boyayın.

5. Kirpik fırçası ile fazlalıkları alın ve kirpikleri birbirlerinden ayırın. Ugulama sırasında göz cevrenize rimel bulaştırdıysanız bir kaç saniye bekleyin ve bir pamuklu çubuk yardımıyla temizleyin.

Pudra:

     Pudra, makyajın vazgeçilmesidir. Teni matlaştırı, bütünlüğü sağlarve fondöteni sabitler.İki türü vardır: Toz pudralar, çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. kompakt pudralar ise, taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler;toz pudralara göre daha pudralı sonuç verirler.

1. Toz pudra kullanıyorsanız uygulama için pudra ponponu tercih edin. (ponpon yoksa bir pamuk pedin arasını açıp biraz toz pudra koyarak geçici bir ponpon yapabilirsiniz.) Pudrayı hafif vuruşlarla, yüzünüze uygulayın. Daha sonra, büyük bir fıçayla fazlalıkları alın.

2. Kompakt pudra için fırça kullanmak en uygundur. Pudrayı uygularken fırçayı yüzünüzde hızlı hareketlerle sağdan sola yukarıdan aşağıya dolaştırın. Böylece pudra yüzünüze eşit olarak dağılacaktır.

Ruj:

     Makyajı tamamlayan son dokunuştur. İyi uygulanmış bir ruj yüzünüzü anında canlandıracak hatta gözlerinizin parlaklığını bile vurgulayacak güçtedir. Renk seçiminiz zevkinize, kıyafetinizin rengine yada moda renklere göre değişse de dudaklarınızın biçimini de göz önünde bulundurmalısınız. Dudaklarınız dolgunsa, yumuşak tonlarda mat rujları tercih edin. ince ise, koyu rengli parlak rujlar kullanın.

1. Rujunuza uygun renkte bir dudak kalemi ile ortadan uçlara doğru dudaklarınızı cevreleyin. Dudak kaleminizin ucu iyice açık olmalı.

2. Dudağınızın her tarfını kalemle doldurun. Böylece hem rujunuzun ömrü uzuyacak hemde silinmeye başladığında dudaklarınız cansız görünmeyecektir.

3. Artık rujunuzu sürebilirsiniz. uygulamayı fırçayla yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

4. Kalıcılığını artırmak için ilk katı sürdükten sonra fazlasını kağıt mendille alın ve ikinci katı sürün.

5. Işıltılı görünüm için, dudaklarınızın tam ortasına rengsiz bir parlatıcı dokundurun.

Ten makyajı yaparken

Kapatıcı;stick mi, likit mi? Sitik kapatıcılar daha kapatıcı ve kullanımı daha pratiktir. Ama likit kapatıcılara göre daha yağlıdır.Bu durumda cildiniz kuru veya normal ise stick,yağlı ve akneli ise likit kapatıcıları tercih ediniz.

fondötenin rengi...İdeal renk,doğal cilt tonunuzun 1-1,5 ton açığıdır.Bu tonu yakalamak için en iyi yöntem alacağınız  fondöteni çenenizde denemenizdir.Teninizle hiç bir ton farkı oluşturmuyorsa doğru rengi buldunuz demektir.Karar vermeden önce bir kez de gün ışığında kontrol etmeyi unutmayınız.

fondöteni sürerken...Ugulamadan önce fondöteni avucunuza alıp ıslatın.Yüzünüzün ortasından başlayıp kenarlara doğru uygulayın.

Fondöteni sürerken süngermi,ellermi kullanılmalı? Hafif, belirsiz bir makyaj içinsünger,daha etkili ve kapatıcı bir makyaj için ellerinizi kullanın.

Maske gibi fondöten...Fondöteninizin yüzünüzde maske gibi durmasını önlemek için boynunuza,kulak ve saç diplerinize de sürmeyi unutmayınız.

Fondöteni fazlamı sürdünüz? Evdeyseniz küçük bir süngeri suyla nemlendirini, üzerine bir parça nemlendirici krem dökün ve yüzünüzde bastırmadan dolaştırın. Evden çıktıktan sonra fark ettiyseniz; en yakın tuvalete gidin, ellerinizi ıslatıp yüzünüze hafif hafif vurarak teninizi nemlendirin ve bir kağıt mendili yüzünüze koyup fondöten fazlasını almak için bir kaç dakika bekleyin.

Kaşlarınıza fondötenmi sürüldü? Bir kaş tarağıyla veya ufak bir fırçayla kaşlarınızı aşağı-yukarı,sağa-sola fırçalayın.

Toz pudramı kompakt pudramı? Toz pudralar,çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise taşıma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir.makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler; toz pudralara göre daha pudralı bir sonuç verirler.

Toz pudra sürerken...Fırçanızı pudraladıktan sonra, yüzünüze sürmeden önce, fazlasını almak için mutlaka üfleyin. Aksi halde unlanmış bir görünüme bürünürsünüz.

Daha aydınlık bir ten için...Pudranıza bir miktar sedefli pudra ekleyin.Elbette pudranız toz pudra ise...

Allığınızı uygularken...Yüzünüz...

*Yuvarlaksa; yanaklardan şakaklara doğru üçgen;

*Ovalse; yanakların üzerine dairesel;

*Kare veya dikdörtgense, yanakların üzerine yatay;

*Uzunsa; yanakların hemen altından yatay ve hafif yukarı doğru uygulayın.

Çokmu allık sürdünüz? Hafifletmek için büyük bir fırça ile biraz toz pudra uygulayın.

Gözleri eye-liner ile büyültmek... Gözün iç köşesinden ince olarak başlayın,göz ortasından dış köşeye doğru çizgiyi kalınlaştırın.Gözleriniz daha büyük görünücektir.

Doğal görünümlü eye-liner... Kirpikleriniz boyunca ince ve tek bir hat olarak uygulayın.

Yumuşak bakışlar... Eye-liner veya göz kaleminizi kahverengi veya gri tonlarda seçin .Siyah renk bakışlarınızı daha belirgin ama daha sert yapar.

Kalıcı gölge... Göz kapağınıza uyguladığınız farın kalıcı olmasını sağlamak için,farı sürmeden önce göz kapağınıza concealer (kapatıcı) uygulayın.Bunun üzerine sürülen farın 24 saat dayandığını göreceksiniz.

Göz farı seçerken...Far fengini göz rengine uygun olarak seçin :

Yeşil gözlüler : Lila,mor,bordo,sarı,turuncu,nar rengi,lal

Mavi gözlüler : Sarı,turuncu,şeftali rengi,fil dişi

Kahverengi gözler : Mor,lila,turuncu

Farınızı taşırdınızmı? Kuru bir pamuklu çubuk ile fazla kısımı silin.Asla ellerinizle silmeye çlışmayın,hem daha çok yayarsınız hemde göz makyajınız tamamen bozulur.

Farınız fazlamı kaçtı? Büyük ve kalın bir fırça ile gözünüzün dış kısmına kaçırmadan far fazlalıklarını alın .

Farınızın tozcukları yüzünüzemi yapıştı? Büyük ve temiz bir fırça ile tozcukları hafifçe yüzünüzün dışına doğru fırçalayın.Birdahaki sefereaynı sorunla karşılaşmamak için farınızı sürmeden önce göz kapaklarınızı pudralayın.

Gündüz için kolay göz makyajı... Açık ton bir göz farı göz kapağınıza sürün.Daha koyu bir farı göz çukurunuza uygulayın,iki tonu sınırları belli olmayacak şekilde birbirine yedirin.

Gece için kolay göz makyajı... Mat ve açık bir tonu kirpik diplerinizden kaşlarınıza kadar sürün.Göz kapağınızı daha koyu bir renkle gölgelendirin.Kaşlarınızın tam dibine hafifçe çok açık ton far uygulayın.

Rimel sürerken... Rimelinizin kalıcı olması için sürmeden önce kirpiklerinizi fırçalayıp bir pamuklu çubuk yardımı ile hafifçe pudralayın.Gün boyu tazeliğini koruduğunu görüceksiniz!

Rimeliniz göz kapağınızamı bulaştı? Kuru bir pamuklu çubuk ile lekeyi çıkarmaya çalışın,çok inatçı ise,pamuklu çubuğun ucuna  hafifçe fondöten sürüp üzerini kapatın.

Rimeliniz fazlamı oldu? Kirpik fırçanız varsa kirpiklerinizi dikkatlice fırçalayıp rimel fazlasını alın.Yoksa,bir kağıt mendili üst ve alt kirpiklerinizin arasına koyup gözlerinizi kapatın. Fazlalık geçene kadar işlemi tekrarlayın.

Rimeliniz kirpiklerinizde topcuklarmı bırakıyormu? Rimelinizi sürdükten sonra kirpiklerinizi kirpik fırçasıyla veya kullanmadığınız ama temiz bir diş fırçasıyla fırçalayın.

Rimel fırçasının temizliği... Rimelinizin kirpiklerinizde bıraktığı artıklar ve topcuklarla baş edemiyorsanız,rimelinizin fırçasını çok sıcak suya tutup kendi halinde kurumaya bırakın.Tekrar kullanmadan önce iyice kuruduğundan emin olun. Fırçanızın temizliği sırasında rimelinizin kurumaması için ağzını streç film veya folyo ile kapatmayı unutmayın.Kirpiklerinizin görünümünde star efekti uygulamak! Kirpiklerinize ince mavi rimel sürün sonra da siyah. Artık tam bir star kirpiklerine sahipsiniz.

* Farklı kirpikler Kirpiklerinizde bir fark yaratmak istiyorsanız: 1 kat siyah rimelden sonra sadece kirpik uçlarınıza mavi veya bordu rimel uygulayın.

* Parlak gözler Özel bir gece için, göz akınızın daha beyaz, daha parlak ve göz renginizin daha vurgulu olmasını istiyorsanız, gözlerinize birkaç damla göz damlası damlatın.

*Rimelde iyi sonuç Rimelden önce kirpiklerinizi kıvırma aparatı ile 10 saniye kıvırın. Rimeli daha sonra sürün. 

*Rujunuz dudak kenarlarınıza mı taştı? Önce çubukla taşan kısımları temizleyin; sonra pamuklu çubuğun ucuna bir parça fondötene batırıp lekeleri kapatın, pudralayın, rujunuzu yenileyin.

*Rujunuzda ki kalıcılık... Rurujunuzu sürmeden önce dudaklarınıza biraz fondöten sürüp pudralayın. Bir kat ruj sürün, fazlasını almak için iki dudağınızın arasına bir kağıt mendil koyup dudaklarınızı bastırarak kapatın, 2. katı uygulayın.

Rujunuz dişlerinizi mi boyuyor? Kötü bir görüntü ama önlemi çok kolay: rujunuzu sürdükten sonra baş parmağınızı ağzınıza koyun ( çocukların parmak emdiği gibi ) ve dudaklarınızı sıkıca kapatın. Rujunuzun fazlası parmaklarınıza çıkacaktır.

Rujunuzu belirginleştirmek için... Ruj renginize uyumlu bir dudak kalemiyle tüm dudağınızı boydıktan sonra rujunuzu uygulayın. Daha belirgin ve çarpıcı bir renk elde edeceksiniz.

*Parlak dudaklar... Pek kalıcı olmayan dudak parlatıcılarının yerine, dudaklarınıza vazelin sürün. Hem arlaklık daha kalıcı olacak, hemde dudaklarınız yazın güneşinden, kışın da soğuğundan korunmuş olacak.

*Çok doğal bir görünüm için...Dudağınızın doğal kırmızısına çok yakın bir ruj rengi seçin. Ruju sadece alt dudağınıza sürüp dudaklarınızı birbiri üstüne kapatıp sıkın. Üst dudağınıza geçen ruju parmağınızın ucuyla hafifçe yayın.

 YÜZ KUSURLARINI GİZLEMEK...

*Pigment lekelerini kapatmak mı istiyorsunuz? Önce hifi bir arındırma yapın. Cilt tonunuza çok yakın bir kapatıcıyı lekelerin üzerine hafifçe vurarak uygulayın. bu işlemi lekeler hafifleyene dek uygulayın. Kapatıcıyı uygularken lekelerin sınırını belirginleştirmemek için etrafına doğru biraz taşırın. Fondöteninizi sürüp, pudralanın.

*Cildinizde kızarıklık ve sivilce varsa... Yeşil renkte bir kapatıcıyı kızarıklık veya sivilcelerin üzerine hafifçe yayarak sürün.

*Kışıklıkları gizlemek... Cilt tonunuzdan 1-1,5 ton açık bir kapatıcıyı kızarıklık boyunca sürün. Kapatıcıyı  parmağınızla veya bir fırçayla yayıp teninize yedirin. Fondöteninizi ve pudranızı uygulayın.

*Burnunuz uzunsa... Burun ucunuza koyu renk fondöten uygulayın. Fondöteninizin kompakt fondöten olursa ve nemli süngerle uygularsanız çok daha iyi sonuç alırsanız. Fondöteni sınır yapmayacak şekilde iyice yedirdikten sonra küçük dokunuşlarla pudralayın.

*Burnunuz genişse... Gölge ve ışığı kullanın: burnunuzun üzerine ( burun kemiğiniz boyunca ) daha açık tonda; burun kanatlarınızı ise daha koyu tonda fondöten sürün. Parmağınızla fondöteni iyice yayın ve 2 ton arasındaki sınırları yedirip yok edin, mat bir pudrayla pudralanın.

*Çeneniz çok küçük ve içeri doğruysa... Çenenize ( dudak altınıza kadar ) açık renk bir fondöten sürün. Bu çenenizin hacmini artıracaktır. Koyu ve ve parlak renkte rujlar kullanmayın, göz makyajınıza önem verin.

*Çeneniz çok çıkıksa... Çenenizin ucuna koyu renk bir fondöten uygulayıp pudralayın. Dudaklarınızı önce çıkaracak canlı renkte rujlar tercih, böylece çenenizin belirginliğini yitirecektir.

*Birbirine yakın gözler... Açık tonda bir farı gözün iç köşesinden ortasına dek sürün. Ortadan dış köşeye kadar ise koyu tonda bir far uygulayın. Sınırları yok etmek için iki rengi birbirine iyice yedirin.

*Birbirinden uzak gözler... Koyu tonda bir farı gözün iç köşesinden ortasına dek sürün. Ortadan dış köşeye kadar ise açık tonda bir far uygulayın. Sınırları yok etmek için iki rengi iyice birbirine yedirin.

*Yuvarlak yüzü uzun göstermek... Yüzünüzün daha ince görünmesi için, şakaklarınıza, elmacık kemiklerinize ve çene altınıza büyük bir allık fırçası yardımıyla bronz allık sürün. Daha açık renk pudrayla alnınızı, burnunuzu ve çene ucunuzu vurgulayın.

*Göz çevrenizdeki çizgileri kapatmak... Kapatıcı bir kalemle veya ince bir fırçayı kapatıcınıza bulayarak çizgilerin üzerinden dikkatle geçin ve parmak uçlarınızla üzerlerine hafifçe vurarak cildinize yedirin. Dikkat: kapatıcınız fondöteninizden daha açık tonda olmalı.

*Yorgun ve uykusuz musunuz? O halde, alt kirpiklerinizi rimellemeyin; daha yorgun görünürsünüz.

*Dudaklarınız çatlamışsa... Ruj sürmeden önce nemlendirin ve çok koyu tonlar kullanmayın.

Göz makyajı, gözlerinizi renklendirin Makyajın en önemli ayrıntılarından biri olan far rengini seçerken dikkatli davranmalısınız.

Mavi gözlüler
Gözlerinizin doğal güzelliğini ortaya çıkarmak için, çizelgede mavinin karşısında olan, yani turuncu ailesinden bir ton seçin. Toprak renklerinden oluşan turuncular grubu, çikolata kahvesi ve bejlerin yanı sıra, mandalina rengi gibi daha canlı tonları da içerir. Modeldeki efekti elde etmek istiyorsanız, kahverengi kalemle gözlerinizin alt ve üst kenarlarını çizerek, göz şeklini belirginleştirin. Far için mercan tonlarını tercih edin. Farı göz kapaklarınıza birkaç kat uygulayın ve derinlik vermek için, özellikle göz çizgisinde farı daha belirgin olarak sürün. Gözlerinizi parlak kılmak istiyorsanız, patlıcana çalan kahverengiyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda füme de mavi gözleri buğulu gösterir.

Yeşil gözlüler
Gözleriniz yeşilse, bakışlarınızı keskinleştirmek için, çizelgede yeşilin karşısında olan, kırmızı paletinden bir renk seçebilirsiniz. Pembeler ve sıcak lavanta tonları gözlerinize en iyi giden renklerdir. Kırmızı ailesinden renk seçerken, gözlerinizden daha canlı renklerden kaçının, yoksa gözlerinizi ön plana çıkarmak yerine, tam tersine onların soluk kalmasına neden olacaksınız. uçuk tondaki farla son derece seksi bir kontrast elde edersiniz. Ayrıca açık sarıya çalan bakır tonlarını çok ince bir şekilde kullanırsanız ilgi çekici bir makyaj sağlayabilirsiniz.

Kahverengi gözlüler
Kahverengi gözlerinizin sıradan olduğunu asla düşünmeyin. Yapmanız gereken tek şey, mavi renk kullanarak, onları ön plana çıkarmak. Kahverenginin kontrastı olan mavi, gözlerinizi son derece çekici gösterecek. Zengin bir kobalt, parlak bir gök mavisi veya uçuk bir bebek mavisi kullanabilirsiniz. Işıltılı bir mavi tercih ediyorsanız, daha dramatik bir efekt için, gözünüzün alt tarafını koyu bir mavi kalemle çizerek, kalemin üzerine açık renkteki farı sürün. Ancak daha doğal bir bakış elde etmek istiyorsanız, haki ve kahverengi tonlar da kullanabilirsiniz.

Gri-mavi gözler
Göz kapaklarında asker yeşili far kullanılabilir. Asker yeşili bu renk gözleri daha çok öne çıkarır, çok doğal durur.

Mavi-yeşil gözler
Gece mavisi bu göz rengini daha çok vurgular. Yalnız gece mavisini transparan şeklinde kullanmayı tercih edin, yani abartıya kaçmayın, hafif sürmeye dikkat edin.

Gri gözler
Jean mavisi gri gözleri ön plana çıkarır. Ama bu göz rengi için inci beyazı ya da opal rengi de son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor.

Gri-yeşil gözler
Gül kurusu gri ve yeşil karışımı gözler için idealdir ama gözün üstünü de siyah bir eye liner ile belirginleştirin. Ayrıca gümüş ya da azur renklerini ayrı ayrı ya da kombine ederek kullanmak da çok beğeniliyor.

Ela gözler
Kahverengi tonları bu göz rengini belirginleştirir. Yalnız kahverengi tonlarını göz kapağı ve kaş kenarına doğru farklı tonlarda kullanmak daha doğru olur.

 Kırmızı rujum...

Yürürken, rengarenk ve desenli giysiler giymiş, makyajlı kadınlara rastlarsınız da, kıpkırmızı rujla gezeni fazla görmezsiniz. Kırmızı ruj neden hem çeker, hem de korkutur peki?

Yani kırmızı ruj sürmek, muhtemelen bir kadının yapabileceği en dramatik, süsleyici anlatım şeklidir.

İşte kırmızı rujla ilgili ipuçları:

Dikkat çekmek:
Dudaklarınızı kırmızıya boyayarak, ağzınızla yaptığımız her mimiğe, gülümseyişinize, dudak büzmenize, dikkat çekmiş olursunuz.

Koyulaştırmayın:
Başka bir deyişle, kırmızı ruj sürecekseniz, tonla göz makyajı uygulamayın. Kaşlarınızı şekle sokup tarayın ama koyultmayın.

Mat kırmızı:
Parlak kırmızı biraz bile yayılıp taşsa, sert bir kavgada kaybeden kişiymişsiniz gibi görünmenize yol açar.

Işığı unutmayın:
Mum ışığında geçecek bir akşam davetine katılıyorsanız, kırmızı dudaklar daha az cüretkar görünür.

 Çabuk makyajın sırları Çok az zamanınız var ve evden hemen çıkmanız gerekiyor bu durumda makyajınız ne olacak?

İşte size, adım adım hızlı makyaj önerileri:

Ten
Cildiniz donuksa kayısı ve bej tonlarında bir makyaj altı sürün. Göz altlarınızda morluklar, yüzünüzde sivilce ve kızarıklıklar varsa mutlaka bir kapatıcı kullanın. Rengi cildinizden bir ya da iki ton açık olmalı.Kapatıcıyı parmaklarınızla cildinize iyice yedirin.
Fondöteninizi uygulayın. Fondöten rengini cildinizle aynı tonda veya yarım ton daha açık seçin.
Büyük bir fırça ile pudranızı ve allığınızı sürün.

Göz
Üst göz kapağınızın tamamına göz farını sürün. Gözleriniz koyu renk ise ideal far renkleriniz bej ve sedef tonlarıdır. Açık renk gözlerde her renk rahatlıkla kullanılabilir. Gri, siyah ve kahverengi derin bir bakış; mavi ve yeşil tonları ise daha genç bir görünüm verir.Gözleriniz büyükse göz içine, küçükse kirpik diplerinden kalem çekin. Pamuklu çubuk ile çizgiyi dağıtıp gölgelendirin. Kirpiklerinizi tarayın ve iki kat rimel sürün.

Dudak
Dudak kalemi kullanıyorsanız, rujunuza uygun bir renkle dudaklarınızı çevreleyin.Fırça ile rujunuzu sürün. Dudaklarınızın tam ortasına bir parça parlatıcı ekleyin.

 Güzel makyaj, Mükemmel makyajın sırları

Güzelliğiniz ile nefes kesmek mi istiyorsunuz? O zaman vereceğimiz ipuçlarına çok dikkat edin.
Krem şeklindeki fondötenden yüzünüze bir parça sürüp parmak uçlarınızla yavaş yavaş yüzünüze yedirin. Fondötenin üstüne, kesinlikle pudra sürmeyin.
Göz makyajına başlamadan önce göz kapağınızın çevresine yüzünüze sürdüğünüz fondötenden bir ton açık başka fondöten sürün. Göz altına hafifçe pudra sürün.

Kaş altından kirpiğe kadar uzanan kemiğe açık renk ve ışıltılı bir sıvı göz farını parmaklarınızla yayın. Yüzünüze sürdüğünüz pudradan bu bölgeye de uygulayın. İnce bir fırçayla göz kapaklarınıza açık bej tonlarında far sürün.

Elmacık kemiklerinize gül rengi tonlarında allık sürün. Allığınızın son derece ince olmasına özen gösterin.
Kirpiklerinizi kıvırın ve yalnızca üst kirpiklerinize rimel sürün. Kirpikleri belirginleştirmek için ince bir fırçayla siyah göz farını üst göz kapağınızın uç kısmına sürün.

Dudaklarınızın etrafına doğal renkte bir dudak kalemi sürün. Dudaklarınızın renginden yalnızca bir ton koyu olması gerekiyor. Dudak içini de parlatıcı ya da açık renkte parlak bir rujla boyayın.Bir kaş kalemiyle hafifçe kaşlarınıza renk verin. Sonra bir kaş fırçayla tarayın.

 En güzel siz olun

Saç ve cilt bakımı ile makyaj yapımının incelikleri konusunda söylenen her şeyi unutun... Bütün kadınların ihtiyacı olan basit ama çözüme ulaştıran bu güzellik tüyoları ile bakımlı ve etkileyici bir görünüme kavuşmanız hiç de zor değil!

Güzellik ve bakım üzerine çok şey yazılıp çiziliyor... Eğer siz de bu kadar öneriden hangisini değerlendirmem gerekiyor diyenlerdenseniz, Cosmopolitan dergisinin ekim sayısında sayfalarına taşıdığı tüm zamanların en gözde güzellik önerilerine göz atın. Saç bakımında uygulanması gereken basit önerilerden hangi göz tipine hangi makyajın yapılması gerektiğine, en etkili cilt bakımı sırlarından büyüleyici görünen dudaklara kadar verilen ufak püf noktaları ile harikalar yaratacaksınız...

Göz makyajı için farklı efektler

* Gözünüze ilk önce açık gri bir eyeliner çekin. Daha sonra açık mavi bir far alarak gözünüzün iç köşesine ve kaşınızın alt kısmına sürün.

* Gözünüze altın parlaklığı kazandırmak için bronz renkte bir göz farını gözkapağınızın tam üstüne sürün.

* Gözlerinizi daha büyük ve parlak göstermek istiyorsanız bir kat siyah rimelin üzerine bir kat lacivert rimel sürün, bu gözlerinizin beyazını ortaya çıkaracaktır.

* Rimeli kirpiklerinizin en dibinden başlayarak ve yavaşça sürün.

* Gözkapağınızın iç tarafına siyah eyeliner çekerek gözünüzü birkaç kez kırpıştırın. Bu, gözünüzün alt kısmına da yayılıp doğal bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

* Gözünüzün mükemmel görünmesi için ilk olarak gözkapağınızın üzerine ve gözünüzün iç köşe kısımlarına kapatıcı sürün.

* Kirpiklerinizin uzun görünmesi için rimeli ilk olarak kirpiklerinizin uç kısımlarına sürün, kuruduktan sonra ikinci ve üçüncü katları dipten uca doğru sürün

En güzel cilt sizinki olacak!

* Yatmadan önce yüzünüzü yıkadıktan sonra lavaboya doğru eğilerek kafanızı bir havluyla örtün. Sıcak suyu akıtarak buharın yüzünüze gelmesini sağlayın ve maske uygulayın.

* Pürüzsüz bir görünüm için fondöteninizi sıvı bronzlaştırıcı veya nemlendiriciyle karıştırarak sürün.

* Bronz bir görünüm kazanmak için elmacık kemiklerinize dore simler içeren terra cotta bir allığı yuvarlak bir fırça ile sürün.

* Elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için ilk olarak teninizin renginde bir pudra sürün. Üzerine gül kurusu tonunda krem allık uygulayın. Son olarak allıkla elmacık kemiklerinin üstüne aşağıdan yukarı doğru hat çekin.

* Makyajınızı uzun süre korumak için elmacık kemiklerinize ilk olarak krem fondöten, daha sonra üzerine toz pudra sürün.

* Pürüzsüz bir cilt için şeftaliyi ezin, balla karıştırarak yüzünüze sürün, onbeş dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

* İlk olarak dudaklarınızın doğal rengine uygun bir kalemle dudak çevrenizi belirginleştirin, ardından kalemden daha açık tonda olan rujunuzu çizdiğiniz kontürün içine sürün.

* Dudaklarınızın gün boyu seksi görünümünü kaybetmemesi için rujunuzu sürdükten hemen sonra dudaklarınızı bir kağıt peçeteye bastırın ve üzerine toz pudra sürün. Son olarak parlatıcınızı uygulayın.

* Dudakları güzel göstermenin en basit yolu herhangi bir ruj üzerine parlatıcı sürmektir.

* Dekolte giyindiğinizde göğüs arasına bronz tonlarında allık sürüp, üzerine parlatıcı serpin, ışıl ışıl bir dekolteye sahip olacaksınız.

* Yüzünüzde homojen bir görünüm sağlamak için açık renkte fondöten üzerine elmacık kemiklerinizi pembe bir pudrayla canlandırın.

* Gümüş simler içeren parlak beyaz bir farı göz kapağınızla kaşınızın arasına sürün.

* Bir partide bütün gözlerin üzerinizde olmasını istiyorsanız göz makyajınızın kıyafetinize uygun olmasına özen gösterin.

* Kirpiklerinizi daha dolgun göstermek için kirpiklerinizin kenar ya da orta kısmına takma kirpik takabilirsiniz.

 Kozmetik ürünlerini nasıl saklayacaksınız? Güzellik malzemeleri kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ancak çoğu zaman bunlar tamamen bitmeden atılır. Oysa, yapacağınız birkaç kurnazlıkla rujunuzu bitene kadar kullanabilir ya da maskaranızı kurumaktan kurtarabilirsiniz.

Bakım kremlerini buzdolabında saklayın
Bakım kremlerinin üzerlerinde son kullanma tarihi belirtilmemişse en fazla 30 ay saklanabilir. Peki bu süre içinde kreminizin bozulmasını nasıl önlersiniz? Çok basit; kreminizi buzdolabına koyarak.

Maskaranızın kurumasını nasıl önlersiniz?
Kurumaya başlayan maskaralar için, maskaranın fırçasına birkaç damla ılık su dökün ya da hint yağı damlatın. Böylece maskaranızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Rujunuzu fırçayla sürün
Rujunuzu fırçayla kullanırsanız hem daha iyi sonuç elde edebilirsiniz hem de rujunuzu sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Ojenizi sulandırın
Kuruyan oje şişelerinin içine birkaç damla koruyucu damlatarak ojeyi sulandırabilirsiniz. Böylece oje hem sulanmış, hem de güzel bir parlaklık kazanmış oluyor.

Kalemlerinizi buzdolabına koyun
Göz ya da dudak kalemleri, uçları açılırken ziyan edilir. Kırılmaması ve bulaşmaması için kaleminizi önce yarım saat kadar buzdolabında soğutun. Uç sertleştiğinden daha kolay açılacak ve hiç ziyan olmayacaktır.

Burcunuza göre makyaj yapın Burçların hayatımızdaki yeri malum. Doğumumuzdan başlayarak hayatımızın her evresini etkileyen burçlar, güzelliğin en önemli tamamlayıcısı olan makyajda da kendini gösteriyor.

Güzellik uzmanları her zaman kadınları kişilikleri, yüz tipleri ve bulundukları ortama göre makyaj uygulamalarını öneriyor. İşte bu sebeble astrolojide yer alan toprak, hava, ateş ve su guplarından yola çıkılarak uygulanan makyaj stillerinden biri de sizin için....

Ateş grubu iddialı
Koç, Aslan ve Yay bu grubun temsilcileri. Ateş grubu kadınları, dikkat çekmeyi ve çekiciliklerini ön plana çıkarmayı seviyorlar. Fark edilmek en büyük tutkuları. Makyajlarında da dikkat çekici çizgileri ve renkleri kullanmaları gerekiyor. Ateş grubu kadınlarının rengi kırmızı ve siyah. Gözlerde siyah far ve kalem kullanmaları öneriliyor. Eye-liner, göz makyajının vazgeçilmez ürünü. Gölgelemelerde beyaz farlar çok işlerine yarıyor. Rujda ve allıkta kırmızı tonları tercih ederlerse içlerindeki dikkat çekme isteğini tatmin edebilirler.

Su grubu sezgisel
Yengeç, Akrep ve Balık bu grubun burçları. Grubun rengi yeşil. Sezgilerin ve içgüdülerin temsilcisi su grubu, yeşilin her tonunu kullanabiliyor. Özellikle nil yeşili kullandıklarında daha gizemli mesajlar verebilirler. Göz makyajında vazgeçemeyecekleri, kahverengi kalemler ve beyaz farlarla yapılmış gölgeler. Çocuksu tenlerine şeftali rengi allık kullanmaları gerekiyor. Ruj seçiminde ise pembenin bütün tonları, ayrıca oranj, su grubu kadınlarının kullanması gereken renkler.

Hava grubu bağımsız
Hava grubunun burçları olan İkizler, Terazi ve Kova, özgürlüğün ve bağımsızlığın temsilcileri. Hava grubu kadınlarının rengi, mavi ve pembe. Gözlerde maviden laciverte kadar her tonu rahatlıkla kullanabiliyorlar. Yanaklarda ise pembe allık ciltlerine ışıltı katıyor. Ruj seçiminde de yine pembe ve tonları ağırlık kazanıyor.
Toprak grubu sakin
Toprak grubu kadınları sakin ve evcimen tabiyatlı. Boğa, Başak ve Oğlak bu gruptan. Abartıyı sevmiyor ve sadeliği tercih ediyorlar. Makyajda da sade ve göze çarpmayan renkleri uygulamaları gerekiyor. Kahverengi, toprak grubunun rengi. Yüzün her kısmında kahverengiyi rahatlıkla kullanabilirler. Farlar, allıklar, rujlar hep bu rengin hakimiyetinde. Pastel tonlardan seçecekleri makyaj malzemeleri kullanmaları öneriliyor. Açık tenliler, şeftali tonlarını da makyajlarında uygulayabiliyorlar.

Kullanmalı mı atmalı mı? Bazen daha sonra kullanmak üzere aldığımız makyaj malzemelerimiz cildimize zarar verebilir. Ne de olsa onların da belirli bir ömrü var. Kötü kokuyorsa, rengi değişmişse kozmetik ürünlerinden uzak durun.

Sürekli kullandığınız ruj veya rimel kampanyaya girdiğinde ondan birkaç tane alıp saklamak pek akıllıca bir iş değil. Çünkü her malzemenin belirli dayanma süresi var. Ürün açıldıktan ve kullanılmaya başlandıktan sonra bakteriler, ısı ve ışık ürünün etkisini olumsuz etkileyebilir. Bir krem ne kadar sıvı içerirse, dayanma süresi ve mikroorganizmalara karşı direnci de o kadar düşer. Örneğin yağ oranı yüksek bir krem, sıvı oranı yüksek nemlendirme özelliği olan bir kreme karşın daha dayanıklıdır. Kullanım süresini aşan, çok sıcak ve aydınlık yerde muhafaza edilen makyaj malzemeleri hemen bozulmaya başlar. Bu durumda tek çare; onları çöpe atmak ve yenilerini alıp kullanmaktır. Peki hangi ürünü kullanmaya devam etmeli, hangisini zamanı geldiğinde çöpe atmalı? İşte cevapları;

Ruj
Ömrü 2 - 3 yıldır. Ancak yaz aylarında havanın çok sıcak olması nedeniyle rujların yüzeyinde küçük su kabarcıkları oluşabilir. Bu normaldir. Eğer rujunuz kurumuşsa, dudağınıza sürdükten sonra üzerine parlatıcı sürerek kuruluğu giderebilirsiniz. Çok kuruları çöpe atın.

Fondöten
Açılmadığı sürece 2 - 3 yıl dayanır. Eğer fondöteniniz dibe çökmüş ve üst yüzeyde yağ tabakası oluşmuşsa, biraz sallayarak tekrar eski haline getirebilirsiniz. Fondöten süngeri kullanıyorsanız, bunu her kullanımdan sonra yıkamalı ve özenle saklamalısınız.

Göz kalemi
Likit olanların, tıpkı rimeller gibi içine hava dolabileceğinden ömürleri kısadır. Açılıp uzun süre kullanılmayanların da kuruma tehlikesi var. Kalemlerin ise dayanıklılığı üç yıldır.

Pudra
Tıpkı allıklar gibi uzun ömürlüdür. Ama kompakt pudralar, hava aldıkları süre boyunca kuruma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

Gözaltı kapatıcıları
1 - 2 yıl dayanır. Fakat kompakt şeklinde olanlar daha çabuk kurur ve bir zaman sonra kullanılamaz hale gelebilir.

Allık
Suya dayanıklı olduğu için uzun müddet kullanılabilir. Fakat aşırı sıcakta kuruyan allıkları derhal çöpe atmalısınız.

Far
Dayanıklılık süreleri 1 - 2 yıldır. Bundan sonra farlar kuruyabilir veya çatlayabilir. Zamanı geçen farların en belirgin özelliği ise gözkapaklarında dağılmamasıdır.

Parfüm
Açıldıktan sonra ömrü iki yıldır. En iyisi parfümleri kuru ve serin bir yerde saklamaktır. Güneş ışınlarına maruz kalan parfümlerin kokusu çabuk uçar.

Oje
Hiç açılmadığı sürece ömrü iki yıldır. Ağzı açılan ve uzun zaman kullanılmayan ojeler kalınlaşarak bozulmaya başlar. Ojelerinizin ömrünü uzatmak için, her kullanımdan sonra fırçasını temizlemeli ve ağzını uzun süre açık bırakmamalısınız.

Cilt temizleme ürünü
Uzun süre dayanır. Çünkü içerdikleri maddeler bakteri oluşumunu önleme özelliğine sahiptir. Fakat temizleme mendilleri 1 - 2 yıl içerisinde tüketilmelidir. Alkollü ürünlerin ömrü yaklaşık iki, yağlıların ise bir yıldır. Eğer üründe tortulaşma başlamışsa, kesinlikle kullanmayın.

Nemlendirici krem
Açılmadığı sürece yaklaşık üç yıl dayanır. Açılan ve uzun zaman kullanılmayan malzemelerin üst yüzeyinde yağ tabakası oluşabilir ve kötü kokmaya başlar. Tüp içinde bulunan nemlendirici kremler, havayla temas etmediği için daha uzun ömürlüdür.

Güneş kremi
Asla bir önceki yazdan kalan güneş kreminizi kullanmayın. Çünkü genelde kumsala götürülen ve güneş ışınlarına direkt maruz kalan kremlerin içeriğindeki maddeler bir müddet sonra ısı nedeniyle olumsuz yönde etkilenmeye başlar. Normalde güneş kremlerinin dayanma süresi altı aydır.

Otobronzan
Kullanım ömrü 1 - 2 yıldır. Fakat çok sıcak ortamlarda uzun süre bekletilen ürünlerin içeriğindeki bronzlaştırıcı maddeler kısa zamanda etkilerini kaybedebilir.

Ampüller
Yüksek düzeyde konsantre edilmiş etki maddeleri içeren ürünler açılıp ısı ve ışıkla temas ettikten sonra, ancak 12 saat dayanabilir..

Makyajı hatasız yapın...


Kadınların en büyük güzellik sırrıdır makyaj. Cildinizdeki kusurları kapatır, kendinizi iyi hissettirir. Fakat bazen öyle hatalar yapılır ki makyaj sizi güzelleştirmekten çok çirkinleştirir. Bir güzellik adımı daha atmadan makyaj yaparken yapılan hataları gözden geçirin...

Dudak kaleminin koyu renk olması
- Koyu renk bir dudak kalemi ancak koyu renk bir rujla işe yarar. Başka türlü dudağınızın üstüne bir halka çizilmiş gibi durur. Bu hatayı düzeltmek için açık renk bir dudak kalemi ile dudak etrafındaki gölgeleri alın.

Nemlendiriciden hemen sonra makyaja başlamak
- Pudra, fondöten ya da kapatıcıdan hemen once nemlendirici sürdüyseniz makyajınız her yere bulaşır ve renkler birbirine girer. Bu hatanın tekrarlanmaması için nemlendiriciyi sürdükten sonra 10 dakika bekleyin.

Çok açık renk kapatıcı kullanmak
- Kapatıcının amacı yüzünüzde saklanması gereken lekeleri, göz altındaki morlukları yok etmektir. Eğer teninizden çok daha açık renk bir kapatıcı kullanırsanız saklamak istediğiniz bölge daha çok göz önüne çıkar. Bu hatayı düzeltmek için cildinize uyan bir kapatıcı alın; mesela cildinizin bir ton açığı olabilir.

Allığın çok koyu renk olması
- Elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için koyu renk allık kullanırsanız emin olun istediğinizden çok daha fazla dikkat çeker. Ve koyu renk allık yüzünüzü kirli gibi gösterir. Doğal bir görünüm için çok koyu olmayan bir allık kullanın.

Çok parlak renkler kullanmak
- Koyu pembe ya da turuncu özel bir gün için ideal seçim olabilir fakat günlük yaşantınızda bu renkler sizi hem çok abartılı hem de daha yaşlı gösterir. Bu hatayı düzeltmek için günlük hayatta daha doğal renkleri tercih edin; örneğin kahverengi, bej gibi. Bu tonlar her cilt tipine uyar.

 

En Sık Yapılan 5 Makyaj Hatası!!!


Sabah kalkıp da aynaya baktığınızda karşılaştığınız yorgun yüzden kurtulmanın en kolay yoludur makyaj. Sadece yorgunluktan kurtulmanın yolu da değil, olan güzelliğinizi ön plana çıkarmak ve kendinizi iyi hissetmek de cabası. Bu nedenle de makyajın doğru yapılması şart. Size yakışan, yüzünüze uygun ve yüzünüzün en güzel kısımlarını ortaya çıkaran bir makyajla tüm günü kendinizden emin bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu noktada sık yapılan makyaj hatalarını bilmek bunlara engel olmada işinize yarayabilir.

Eyeliner’ınız gözlerinizi küçük gösteriyor
Hata: Eyeliner’ı hem üst, hem de alt kripik diplerinize kalın bir şekilde sürdünüz.
Çaresi: Göz makyajında üst kirpik diplerinize odaklanırsanız, istediğiniz iri göz etkisini elde edebilirsiniz. Kalemi ya da eyeliner’ı içten dışa doğru belirgin bir çizgi halinde çekin. Alt kirpik diplerini boyarken kalemi fazla bastırmayın ve sert çizgileri pamuk ya da eyeliner fırçasıyla dağıtarak yumuşatın.

Dudaklarınızın etrafında halkalanma oluyor
Hata: Ya dudak kaleminizin rengi fazla koyu, ya da rujunuz, dudak kaleminden daha çabuk siliniyor. Bu nedenle de dudaklarınız çizilmiş ama içi boş bir şekilde kalıyor ve bu da gayet
kötü körünüyor.
Çaresi: Dudağınızın kendi rengine en yakın renkte bir dudak kalemini dıştan içeri doğru sürün. Çerçevelemeyi doğru yapmak için önce sol kenardan başlayıp ortaya geldikten sonra, aynı işlemi sağ tarafla da tekrarlayın. Daha sonra aynı işlemi alt dudağınız için de uygulayın. Ardından boyadığınız bölgenin içini gene dudak kalemiyle doldurun. Böylece, üste ruju da sürdüğünüzde, boyanın dudaklarınızdan silinmesi hem daha yavaş, hem de eşit şekilde olacaktır.

Yüzünüzün rengiyle boynunuzun rengi farklı tonlarda
Hata: Fondöteninizin tonunu yanlış seçmişsiniz.
Çaresi: Öncelikle kozmetik satan bir mağazaya gidip birkaç farklı formül ve renkte fondöten deneyerek işe başlayın. Mükemmel ton, sürüp yaydığınızda, cildinizin rengiyle bütünleşip kaybolandır. Çoğu kozmetik firmasının bu iş için hazırlanmış rehberlerinden de faydalanabilirsiniz.

Kirpikleriniz topak topak
Hata: Ya çok fazla rimel sürdünüz, ya da kuruduğu için düzgün sürülemiyor.
Çaresi: Yeni bir rimelle bu sorunu çözebilirsiniz. Ambalajı açılıp kullanılmış rimellerin ömrü genelde üç aydır. Ayrıca boyayı sürmeden önce, fırça üzerindeki fazla boyayı tüpün kenarına sürerek alın. İki kat sürmek yeterli olacaktır. Kirpiklerinize yapışan küçük boya parçacıklarını bir kirpik tarağıyla tarayarak temizleyin.

Yanaklarınızda kırmızı çizgiler oluşmuş
Hata: Çok fazla allığı yanlış yere sürüyor, ya da yanlış fırça kullanıyorsunuz.
Çaresi: Allığı, allığın ambalajı içindeki kendi minik fırçasıyla sürmeye çalışıyorsanız, bundan vazgeçib. Bunun yerine kocaman kalın bir fırça kullanıp, fırçaya bulaşan fazla allığı silkeleyin. “Peynir” deyip, allığı doğrudan elmacık kemiklerinize sürüp, şakaklarınıza doğru yayın.

2007 MAKYAJINDAKİ ANA TEMALAR

Doğallık cilde uygun tonları seçmekten geçer...
Her ne kadar asıl doğallık, makyajsız ve temiz bir yüz ile dışarı çıkmak olsa da, ufak tefek kusurları gizleyen, yüzün güzel bölümlerini ön plana çıkaran ve vurgulayan, yüze farklı bir renk ve hava katan bir makyaja kim hayır diyebilir ki? Ama elbette abartıya kaçmadan yapıldığı takdirde...

Makyajda doğallık, doğru renklerin seçilmesinden geçiyor. Doğal bir makyajın ilk ve en önemli adımı ise doğru fondöten ve pudrayı seçmek. Tabi her şeyden önce cilt tipine göre bir fondöten ya da pudra seçmek gerekiyor. Yağlı ve karma cilde sahip olanlar yağ bazlı yerine mutlaka su bazlı bir fondöten tercih etmeli ve yüzlerinde istemedikleri bir parlama ile karşılaştıkları takdirde de pudralarını fondöten üzerine tatbik etmeliler. Buna karşın kuru bir cilde sahip olanlar pudradan mutlaka kaçınmalı.

Ayrıca cildin doğal rengine uyumlu bir fondöten ve pudra seçmek de son derece önemli. Beyaz cilde sahip olan birinin sarı bazlı bir fondöten kullanması, olduğundan daha yaşlı göstermesine sebep olacağından, tercih edilmemeli… Buna karşın buğday renginde bir cilde sahip olan biri de göz altı aydınlatıcılarını açık renklerde tercih etmemeli...

Bu sezon makyajda soğuk renkler ön planda...
Bu sezon sedefli, simli, parlak renkler demode olarak tanımlanıyor. Birçok markanın ürün gamında da özellikle farlarda, mürdüm, yeşil, mor, mavi ve gri gibi soğuk renklerin tercih edildiği görülüyor. Renkler soğuk ama canlı...

Her ne kadar o gün ki kıyafetin rengi de makyajın ana tonlarını belirlemekte etkili olsa da, bu sezon özellikle farlarda gözle zıt renkler kullanılarak, gözler vurgulanıp ön plana çıkarılıyor. Dudaklarda ise alabildiğine parlaklık ve pembenin en uçucu tonlarını yansıtan parlatıcılar tercih ediliyor.

Allıkta ise, doğallığı yakalamak için cilt renginden birkaç ton daha koyu allıklar tercih edilmeli...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !